Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzyka antymonopolowe w wieloetapowych transakcjach M&A

18 października 2019 | Biznes | Jerzy Kapitańczuk

Transakcje fuzji i przejęć, w zależności od struktury, mogą przybierać różnorodną formę o odmiennym poziomie złożoności. Najczęściej transakcje takie mają charakter jednoetapowy. Polega on na zamknięciu transakcji w ramach jednej czynności lub jednego etapu, jak na przykład poprzez nabycie lub objęcie akcji, innych papierów wartościowych, udziałów lub w jakikolwiek inny sposób nabycie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad jednym lub więcej przedsiębiorcami, utworzenie wspólnego przedsiębiorcy, nabycie całości lub części przedsiębiorstwa lub połączenie.

Umowy inwestycyjne lub umowy sprzedaży co do zasady zawierają postanowienie o warunku zawieszającym w postaci uzyskania zgody organu antymonopolowego na dokonanie koncentracji (w przypadku transakcji, których zamiar dokonania podlega zgłoszeniu do prezesa UOKiK lub do Komisji Europejskiej). W takiej sytuacji transakcja będzie miała charakter warunkowy, lecz nadal pozostaje transakcją jednoetapową. Taką też pozostaje nawet, gdy zawarcie umowy sprzedaży lub dokonanie innej czynności prawnej zamykającej daną transakcję poprzedzone jest wcześniejszym zawarciem umowy przedwstępnej.

Spółki celowe

Transakcje składające się z więcej niż jednego etapu mogą polegać na uzyskaniu wspólnej kontroli poprzedzonej sprawowaniem wyłącznej kontroli (albo odwrotnie) lub też mogą się odbywać przy wykorzystaniu wehikułu transakcyjnego, tj. spółki celowej (SPV) lub instrumentów finansowych zamiennych na akcje w spółce handlowej. Spółki celowe są tworzone specjalnie na potrzeby przeprowadzenia lub rozliczenia transakcji i często nie prowadzą działalności gospodarczej. Są one najczęściej wykorzystywane do utworzenia joint venture, ale także w celu tymczasowego nabycia innej spółki celowej lub jej mienia i późniejszego rozdysponowania pomiędzy końcowymi nabywcami.

W transakcjach M&A coraz częściej wykorzystywane są instrumenty finansowe uprawniające do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11487

Wydanie: 11487

Spis treści

Reklama

Dodatek 100 Lat AGH

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament